Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Dackegymnasterna
Glädje & Gemenskap, Engagemang, Utveckling & Kvalitet
Träna gymnastik
Här har vi samlar relevant information för dig som vill börja träna hos oss. 

Dackegymnasterna erbjuder träning en gång i veckan ifrån 3år och uppåt. Gymnasterna tränar motorik och rörelseglädje med hjälp av redskap som förekommer i en vanlig skolgymnastiksal. De olika verksamheterna hittar ni mer information om i menyraden och vilka utvecklingsstadium det är kopplade till.

Nedan ser ni vår gruppstruktur som utgår ifrån den svenska gymnastikmodellen, där varje grupp/ålder är kopplad till ett utvecklingsstadium. De olika utvecklingsstadium är lekande gymnastik, lärande gymnastik, träna på att träna, träna på att tävla, tävla för att vinna, träna och tävla och träna för ett aktivt liv. 
Gruppstruktur
 
Träningsgrupper

Ålder

Lokal

Dag

Tid

Benämning

Familjegymnastik

3 år

 

 

 

2016

Gustavslundsskolan

Onsdagar

17.00-18.00

FAM 2

2016

Hovshagaskolan

Onsdagar

17.00-18.00

FAM 3

2016

Ulriksbergsskolan

Torsdagar

16.30-17:30

FAM 4

2016

Furutåskolan

Måndagar

17.00-18.00

FAM 1

Barngymnastik

4-5 år

 

 

 

2015-2014

Högstorpskolan

Söndagar

16:00-17:00

HÖ 1

2015-2014

Ulriksbergsskolan

Måndagar

16:30-17:30

UL 1

2015-2014

Pilbäcksskolan

Tisdagar

16:30-17:30

PI 1

2015-2014

Teleborgshallen C

Onsdagar

16:30-17:30

TEO 1

2015-2014

Lillestadsskolan

Onsdagar

16:30-17:30

LI 1

2015-2014

Gustavslundsskolan

Torsdagar

16:30-17:30

GU 1

2015-2014

Teleborgshallen C

Söndagar

15:30-16:30

TES 1

2015-2014

Ingelstad

Söndagar

15:30-16:30

IN 1

Barngymnastik

6-7 år

 

 

 

2013-2012

Ulriksbergsskolan

Måndagar

17:30-19:00

UL 2

2013-2012

Pilbäcksskolan

Tisdagar

17:30-19:00

PI 2

2013-2012

Teleborgshallen C

Onsdagar

17:30-19:00

TEO 2

2013-2012

Lillestadsskolan

Onsdagar

17:30-19:00

LI 2

2013-2012

Gustavslundsskolan

Torsdagar

17:30-19:00

GU 2

2013-2012

Teleborgshallen C

Söndagar

16:30-18:00

TES 2

2013-2012

Ingelstad

Söndagar

16:30-18:00

IN 2

Flickgymnastik

8-12 år

 

 

 

2011-2010

Teleborgshallen B

Måndagar

17:30-19:30

FL 1

2011-2010

Teleborgshallen B

Tisdagar

17:30-19:30

FL 2

2009-2010

Ulriksbergsskolan

Torsdagar

17:30-19:00

FL 3

2008-2009

Hovshagaskolan

Söndagar

14:00-16:00

FL 4

2010-2011

Hovshagaskolan

Söndagar

16:00-18:00

FL 5

Pojkgymnastik

7-8 år

 


 

2010-2012

Teleborgshallen C

Måndagar

17:00-18:00

PA

Träning, uppvisning & hälsa 12 år-äldre


 

 

2007-2003

Gymnastikenshus

Måndagar

17:30-19:00

TUH1

 

Gymnastikenshus

Söndagar

17:00-19:00

TUH1

Alla Kan Gympa 

 

 AKG

2005-2014

Teleborgshallen CTisdagar 18:00-19:00
Vuxengrupp AMT

 

 

 VUX

2003 och äldre

Gymnastikenshus

Onsdagar

20:00-22:00

 

Dans & Show

D&S

2005 och äldre

GymnastikenshusTorsdagar19:00-21:00
Parkour

 

 

 PAR

2008-2011Teleborgshallen CTisdagar17:00-18:00

 

 


 
 
Stöd Dackegymnasterna
 
 
Våra sponsorer