Dackegymnasterna logo
Dackegymnasterna
Glädje & Gemenskap, Engagemang, Utveckling & Kvalitet

Dialog om gemensam framtid för gymnastiken i Växjö
2025-11-12 14:21

Öjabytruppen har informerat både medlemmar och Dackegymnasternas styrelse om de utmaningar föreningen har. Framför allt handlar det om att föreningen har svårt att behålla utbildade ledare, vilket är viktigt för att barn och ungdomar ska kunna träna och tävla på ett tryggt och utvecklande sätt. Utmaningar som många föreningar tyvärr har.

 

Öjabytruppen har berättat att bristen på ledare gör att det finns en risk att föreningen kan behöva läggas ner. För att möjliggöra att Öjabytruppens gymnaster ska får fortsätta sin gymnastikresa har de kontaktat oss och föreslagit ett samarbete eller en eventuell sammanslagning. 

 

Vi i Dackegymnasterna förstår utmaningen och är positiva till att samverka mer mellan föreningarna. Vi är också positiva till en eventuell sammanslagning. Vi vill tillsammans med Öjabytruppen hitta långsiktiga lösningar som ger fler barn och ungdomar chansen att träna tryggt, utvecklas och fortsätta med gymnastik. 

 

Vi arbetar sedan flera år för att skapa nya, moderna träningsmiljöer och ser en ny gymnastik- och motorikhall som en viktig del i att möta det stora intresset för sporten. Detta behov kommer att öka vid samverkan eller sammanslagning med Öjabytruppen.

 

Vårt mål är tydligt: att ge både gymnaster och ledare de bästa möjligheterna att utvecklas i en trygg och inspirerande miljö i världens bästa sport!

Stöd Dackegymnasterna
 
 
Vćra sponsorer