SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Dackegymnasterna
Glädje & Gemenskap, Engagemang, Utveckling & Kvalitet

Alla Kan Gympa - AKG
Vad är Alla kan gympa? 

Jo.. att alla ska få uppleva glädjen i att röra på sig efter sin egna förmåga. Funktionsvariationer ska aldrig få vara ett hinder utan en möjlighet i gymnastikens värld

 

Vem kan vara med?
Alla kan vara med! Vi vänder oss till alla som inte känner sig hemma i andra gymnastikgrupper men ändå vill gympa.

Vi har barn med olika typer av syndrom, utvecklingsstörning, motoriska problem, behov av rullstol, neuropsykiatriska funktionsvariationer och andra funktionsvariationer.

 

Träning för ett aktivt liv
 

Stadiet välkomnar utövare i alla åldrar, oberoende av träningsbakgrund och vilken nivå man vill träna på. Träningen är allsidig, rolig, utmanande och utvecklande. Den egna kroppens förutsättningar för rörelse och känslan av tillhörighet står i centrum.

Vi är noga med att skapa förutsättningar för alla utövares möjligheter att röra sig fritt mellan olika träningsformer och alltid känna sig välkomna till Svensk Gymnastik. Därför introducerar vi Träna för aktivt liv redan under ungdomsåren.

 
Våra grupper 

AKG

 
 
Stöd Dackegymnasterna
 
 
Våra sponsorer